Blog

ESD – Amit okostelefonod javítása előtt tudnod kell

esd

 

Tulajdonképpen mit is jelent az ESD? És milyen jelentősége van az ESD-nek az okostelefon-javítás során? Ezekre a kérdésekre válaszolunk blogcikkünkben. Jó olvasást!

 Mit jelent az ESD? Az ESD az Electrostatic Discharge (elektrosztatikus kisülés) rövidítése. Ez egy feszültségátütést jelent két különböző töltésű objektum közötti elektromos potenciálkülönbség kiegyenlítésére.

Hogyan jön létre a potenciálkülönbség? Az ESD fizikai jelensége a legkönnyebben egy példán keresztül magyarázható el: Tornacipőben sétálsz egy szőnyegen. A járás közben keletkező súrlódás miatt cipőd gumitalpa elektronokat von el a szőnyeg műanyag szálaiból. A szőnyeg ezáltal pozitívan, te magad pedig negatívan töltődsz fel. Létrejön a már említett potenciálkülönbség. Ha most megérintesz egy fém tárgyat, például egy kilincset, a felesleges negatív töltés elfolyhat rólad. "Megráz" az áram, és utána újra semleges töltésű leszel. Ha ez már veled is megtörtént, akkor már a saját bőrödön tapasztaltad meg az ESD-t. Az, hogy egy tárgy mennyire töltődik fel elektromosan, különböző tényezőktől függ. A legnagyobb szerepet az egymással érintkező anyagok, valamint a levegő páratartalma játsszák. Minél alacsonyabb a páratartalom, annál könnyebben adódnak át az elektronok, és annál könnyebben lépnek fel potenciálkülönbségek. Télen ezért gyakrabban ráz meg az áram, mint nyáron.

Mi köze az ESD-nek az okostelefon-javításhoz? A mindennapi életünk során folyamatosan érintkezünk a legkülönfélébb anyagokkal, és ennek során naponta sokszor feltöltődhetünk és újra kisülhetünk. A legtöbb esetben ezt nem is érzékeljük tudatosan. A kisülések csak 3000 volt feszültségtől érezhetők számunkra, 5000 volttól hallhatók, és 10 000 volttól láthatók szikra vagy villanás formájában. Az elektronikus alkatrészeknél, amelyekből az okostelefonod felépül, ez már másképp néz ki. Ezek már 30 volt alacsony feszültségnél is tartósan károsodhatnak. Sok alkatrészt ugyan védenek az ilyen károk ellen ESD-védelmi áramkörök (pl. ESD-diódák), de az egyre kompaktabb kialakítás miatt néha elhagyják ezt vagy azt a védelmi elemet. Ezenkívül a védelmi mechanizmusokat általában laboratóriumi körülmények között tesztelik, amelyek nem mindig felelnek meg a gyakorlatnak. A védőintézkedések ellenére az okostelefonod áldozatul eshet az ESD-nek. Általában a nyomtatott áramköri lapon lévő érzékeny félvezetők és vezetősávok sérülnek meg ilyenkor. Ez például abban nyilvánulhat meg, hogy az okostelefonod gombjai vagy csatlakozói nem működnek megfelelően. A következmények lehetnek azonnaliak, de leggyakrabban inkább késleltetve jelentkeznek.

Hogyan kerülheted el az ESD-károkat (javítás közben)? Általánosságban érvényes: Ne használd az okostelefonodat kilincsként! Lehetőleg kerüld tehát, hogy elsőként az okostelefonodat vedd a kezedbe, ha éppen levetted a polárpulóveredet, vagy átsétáltál egy műanyag szőnyegen.

Az okostelefonod javításához nem kell azonnal egy komplett ESD-védőfelszerelést beszerezned, ha meg akarod javítani a telefonodat. Ha néhány pontot betartasz, már jelentősen csökkentheted az ESD-károk kockázatát.

  • Ügyelj arra, hogy a szoba levegője ne legyen túl száraz (ideális a 40-60%-os páratartalom).

  • Ha lehetséges, ne viselj statikus ruházatot gyapjúból, polár anyagból vagy nylonból.

  • A javítás előtt (és lehetőleg alatt is) érints meg egy földelt tárgyat (pl. egy fűtőtestet), hogy a testedben lévő esetleges töltés elfolyhasson.

  • Ha lehetséges, használj ESD-szerszámokat (pl. az ESD-csipeszt).

Biztosra akarsz menni? Az okostelefon-javításhoz kiegészítő ESD-felszerelésként például a következők jöhetnek szóba:

  • ESD-kesztyű

  • ESD-szőnyeg (földelhető)

  • ESD-csuklópánt (földel a teljes javítás alatt)

esd kesztyű  esd szönyeg csukló