Tippek a csereakkumulátorok vásárlásához

Tippek a csereakkumulátorok vásárlásához

ce

 

Szeretnéd kicserélni az okostelefonod akkumulátorát, de nem tudod pontosan, mire kell figyelned egy csereakkumulátor vásárlásakor?

A kiváló minőségű cserealkatrész az első lépés a sikeres okostelefon-javításhoz. Annak érdekében, hogy ne veszítsd el a fonalat az online kereskedők, modellek és adatok sokaságában, itt áttekintjük a legfontosabb szempontokat, amelyeket figyelembe kell venned az akkumulátor vásárlásakor.

Garancia

Mielőtt kicserélnéd az okostelefonod gyenge vagy hibás akkumulátorát, ellenőrizd, hogy esetleg még garanciális igényed van-e. A legtöbb okostelefon-gyártónál ez az akkumulátorok esetében 6 és 24 hónap között van.

Ügyelj a garanciára csereakkumulátor vásárlásakor is.

Mielőtt vakon megrendelnél egy csereakkumulátort a legközelebbi online áruházból, szánj néhány percet a kereskedő megbízhatóságának értékelésére. Milyen hatást gyakorol rád az online áruház megjelenése? Ha a termékleírás is Google Translate-nek tűnik, az általában nem jó jel.

Olvasd el a vásárlói véleményeket is, hogy képet kapj a cserealkatrész minőségéről. Itt különösen a negatívakat – mert a pozitívak hamisítottak lehetnek. További tippeket a megbízhatóság értékeléséhez a checklistünkben találsz.

CE- és PSE-jelölés

Az akkumulátoron található CE-jelölés (Conformité Européene) azt jelzi, hogy az megfelel az EU-n belül érvényes összes fontos biztonsági szabványnak. Azt, hogy a CE-jelöléshez szükséges összes kritérium teljesül-e, azonban nem ellenőrzi független vizsgálóintézet. Ehelyett a gyártó saját felelősségére helyezi el.

A CE-jelölés mellett gyakran megtalálható az akkumulátorokon a japán PSE- (Product Safety Electrical Appliance and Material Safety Law) és az amerikai RU-jelölés (Recognized Component Mark) is. Ezek szintén megerősítik, hogy az akkumulátor megfelel a biztonsági szabványoknak, mint például az IEC vagy az UL szabványok.

A csereakkumulátor gyártójától függően a jelölés eltérő lehet. Így néha csak az egyik jelölés található meg. Néha azonban több is együtt. Tudomásunk szerint az elektronikus biztonsági szabványok bármilyen jelölése nélkül kapható csereakkumulátorok nem is kaphatók az európai piacon. Mindenesetre semmilyen körülmények között sem szabad ilyen akkumulátort vásárolnod!

Akkumulátor kapacitása

Az akkumulátor kapacitásának mAh-ban (milliampere-órában) történő megadása a 1103/2010/EU rendelet szerint kötelező, ezért mindenképpen szerepelnie kell egy csereakkumulátoron. Minden más megbízhatatlan gyártóra utal. A megadott kapacitás alapján nagyjából megbecsülheted, hogy egy okostelefon akkumulátora meddig bírja egy töltéssel: minél nagyobb a szám, annál tovább.

Az interneten az úgynevezett Power-akkumulátorok mindig különösen nagy kapacitást ígérnek. Bár ez csábítóan hangzik, határozottan azt tanácsoljuk, hogy ne szerelj be ilyen akkumulátorokat, mert gyakran biztonsági kockázatot jelentenek. A csereakkumulátorod kapacitása ezért lehetőleg soha ne haladja meg az eredetiét!

A további kapacitás azt jelenti, hogy több lítiumcellának is jelen kell lennie az akkumulátorban. Ehhez például az akkumulátor belsejében lévő biztonsági szempontból releváns technológiáról mondanak le. Egy másik lehetőség a hely növelésére az akkumulátor fizikai megnövelése. Ha azonban az akkumulátor túl szorosan illeszkedik a házba, az a legrosszabb esetben akkumulátortűzhöz vezethet, mint például a jól ismert Galaxy Note 7 példája is mutatta!

 

 

Mivel a lítium-ion akkumulátorok kapacitása az öregedési folyamat során folyamatosan csökken, alapvetően tartózkodnod kell a használt akkumulátorok vásárlásától is. Tippjeinkkel a lehető leghosszabb ideig magas szinten tarthatod az akkumulátor teljesítményét!

Modellszám

Annak érdekében, hogy a csereakkumulátorod zökkenőmentesen működjön, kompatibilisnek kell lennie a konkrét okostelefon-modelljével. Ehhez előzetesen hasonlítsd össze a cserealkatrész és az okostelefon modellszámát. A számot a megbízható kereskedőknél a cserealkatrész műszaki adataiban és az okostelefon beállításaiban találod meg.

 

Névtelen

 

Gyártási dátum

A csereakkumulátor gyártási dátuma általában nem játszik szerepet a vásárlásnál. Bár az akkumulátor kiszerelt állapotban is lemerül az idő múlásával, ez az önkisülés kb. 1% havonta, ami rendkívül alacsony. Normális esetben tehát nem kell aggódnod, hogy a csereakkumulátorod mélykisült állapotban érkezik meg hozzád.

Az önkisülés ellenére sem javasoljuk, hogy csereakkumulátort vásárolj előre...

APN

Az APN-t (Apple Part Number) csak iPhone akkumulátorokon találod. Elvileg ez nem más, mint egy termék- vagy cikkszám. Ennek segítségével nyomon követhető, hogy az akkumulátor melyik Apple-beszállítótól származik (pl. Foxconn, ATL, Sony, ..). A szám modellenként, néha ugyanazon iPhone modellen belül is eltérő.

Az iPhone 4 óta az APN irreleváns a csereakkumulátor vásárlásánál. Csak a feszültségnek, a kapacitásnak és a csereakkumulátor méretének kell megegyeznie az eredetivel, hogy kompatibilis legyen az iPhone-oddal.