Tagadhatatlanul tél van, a világ hideg és szürke, mint egy nagy döglött malac. De nem csak mi bírjuk nehezen a fagyokat, okos telefonunk is megszenvedi! Mit tehetünk?
Minél menőbb a teló, annál jobba bírja a hideget? Ez sajnos nem így van, márkától és ártól is majdnem teljesen független, hogy telefonunk egy enyhe téllel sem bírja felvenni a harcot, vagy hősiesen túléli a sarkvidéki hideget is. Például a korábbi iPhonok már -10°C-ban egyszerűen kikapcsolnak, míg a Samsungok -30°C-ban, a Nokia olcsóbb termékei pedig -40°C-ban is vígan elvannak. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem vehetjük elő egy-egy szelfi idejére, csak lehetőleg ne tegyük ki huzamosabb ideig fagypont alatti hőmérsékletnek!
Mivel fagypont alatt az aksiban zajló kémiai folyamatok lassulnak, a (nem fagyálló) folyadékkristályos technológián alapuló érintőképernyők pedig egyszerűen megfagynak (vagy jóval lassabban reagálnak), ezért érdemes a telefont belső zsebben, a testünkhöz közel tartani!
Gondok akkor is fellépnek, ha nagy hidegből hirtelen melegbe kerül a telefon, mert a hőmérsékletkülönbség miatt a pára lecsapódik a képernyőn, a telefon belsejében pedig tönkre teheti az elektronikus alkatrészeket. Megoldás: a fokozatosság! Ha ezt mégsem tudjuk betartani, és víz került bele (csepp/vízálló telefonoknál ez nem következhet be), semmiképp ne tegyük radiátorra, hiszen a hirtelen és nagy hőmérsékletváltozás csak tovább ront a helyzeten. Szüntessük meg az áramellátást és vegyük ki az aksit, így megelőzhetjük, hogy zárlatos legyen.
A megelőzés mindig jobb, mint a tűzoltás, nem árt beruházni egy vízálló tokba, de a biztonság kedvéért akkor is érdemes szem előtt tartanunk a fenti tanácsokat!