5 életmentő tipp, ha túlmelegszik a telefonod

5 életmentő tipp, ha túlmelegszik a telefonod

melegteló

 

Nyár, napfény, kánikula. Ami a legtöbbünknek igazi felüdülést jelent, az okostelefonjainknak komoly kihívás lehet. Ha magas külső hőmérsékleten intenzíven használod – például egyszerre több erőforrás-igényes alkalmazást futtatsz –, a legrosszabb esetben túlmelegedhet a telefonod. Szerencsére tehetsz ellene! Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet.

A túlmelegedés okai

A telefonod belsejében folyó áram hőtermelést okoz, ami egy bizonyos fokig teljesen normális jelenség. Ha azonban úgy érzed, a készüléked szokatlanul felmelegszik, annak több oka is lehet.

Egy okostelefon hardvere rendkívül sűrűn van beépítve a számítógépekhez képest. Így például az erőforrás-igényes alkalmazások (streaming, online játékok stb.) használatakor gyorsan több hő keletkezik belül, mint amennyi kifelé távozni tudna. Ez hőtorlódáshoz vezet, és a telefon felmelegszik.

Magas külső hőmérsékleten, különösen nyáron, természetesen könnyebben alakul ki ilyen hőtorlódás. Ha a telefonod a strandon, a tűző napon fekszik, és esetleg még tokban is van, a túlmelegedés szinte elkerülhetetlen. Az Apple szerint az okostelefonok optimális működési hőmérséklete 0 és 35 Celsius-fok között van.

A telefon felmelegedésének oka lehet hibás alkatrész vagy hibás alaplap is. Mindenképpen érdemes lokalizálni, hogy pontosan hol melegszik fel a telefon. Ha például töltés közben csak az alsó rész melegszik fel, az egyszerűen egy gyengébb minőségű töltőkábelre utalhat.

A túlmelegedés következményei

Ha a telefonod túlmelegszik, nem kell azonnal attól tartanod, hogy felrobban. Ennek ellenére a túl magas belső hőmérséklet károsíthatja a készüléket, különösen, ha gyakran előfordul. Különösen az akkumulátor és a processzor van veszélyben.

A túlmelegedés miatt az akkumulátor elveszíti kapacitását. Emellett a processzor órajelenyét is csökkenti a rendszer, hogy ellensúlyozza a növekvő hőmérsékletet. Mindez együttesen azt eredményezi, hogy a telefon összességében lassabbá válik, és lényegesen gyorsabban merül. Hosszú távon jelentősen csökken a teljesítménye.

A túlmelegedés jelei

Ha kritikus hőmérsékletet lépett át a telefonod, a legtöbb okostelefon figyelmeztetést ad, vagy önvédelmi okokból akár automatikusan kikapcsol. Ezenkívül a következő pontok jelezhetik a túlmelegedést:

  • A telefon lassan tölt, vagy egyáltalán nem tölt.
  • A telefon lassabban reagál a szokásosnál, és akadozik.
  • A kijelző állandóan elsötétítettnek tűnik.
  • Váratlan alkalmazás összeomlások vagy újraindulások.
  • Csökkenő hálózati sebesség (Wi-Fi, mobilhálózat).
  • Torz hangzás vagy kihangosító problémák.

Így védd a telefonod a túlmelegedéstől

Nem szeretnéd, ha egyáltalán sor kerülne túlmelegedésre? Az alábbi 5 tipp segít ebben:

1. Ne terheld túl a processzort!

Főleg magas külső hőmérsékleten ne terheld feleslegesen a processzort. Zárj be minden háttérben futó alkalmazást, hogy elkerüld a felesleges számítási folyamatokat. Ha lehetséges, teljesen mondj le az erőforrás-igényes alkalmazásokról, mint a streaming vagy az online játékok.

2. Kerüld a közvetlen napfényt!

Annak érdekében, hogy a telefonod ne melegedjen túl, lehetőség szerint ne tedd ki sokáig a tűző napfénynek. Egy felmelegedett autóban sem érdemes sokáig hagyni. Tehát nem a legjobb ötlet nyáron navigációs eszközként használni a telefonod, ha a szélvédőn keresztül teljes napfényt kap…

3. Mondj le a védőtokról!

A védőtok jó szándékú, de nyáron sajnos növeli a telefon túlmelegedésének kockázatát. Különösen akkor melegszik fel gyorsan tokban, ha töltöd, vagy erőforrás-igényes alkalmazásokat használsz. Hiszen hasonlóan egy télikabáthoz, a védőtok is bent tartja a hőt…

4. Kapcsold ki a telefont!

Különösen forró nap van? Akkor tegyél jót a telefonodnak, és időnként kapcsold ki, hogy lehűljön. Ez még mindig a legjobb védelem a túlmelegedés ellen. Alternatívaként a repülőgép- vagy energiatakarékos mód is segít.

5. Kíméld az akkumulátort!

Egy nagy teljesítményű akkumulátor megóvja a telefonodat a korai túlmelegedéstől. Ezért bánj vele a lehető legkíméletesebben. Például ne töltsd túl sokáig, hanem már 80%-nál húzd le a töltőről. Emellett ne használd a telefonod töltés közben, mivel az egyidejű töltés és kisütés nagy terhelést jelent az akkumulátorra.

Elsősegély túlmelegedés esetén

Már észlelted a túlmelegedés első jeleit – és most mi van? Semmi esetre se tedd a telefonodat hűtőbe! A hirtelen, nagy hőmérséklet-ingadozások szintén kárt okozhatnak a telefonban.

A legjobb, ha először kikapcsolod. Ha tokban van, vedd le róla, és hűtsd le a készüléket egy kis hűvös levegővel (pl. egy ventilátor előtt). Ezután hagyd még egy ideig kikapcsolva, és tedd árnyékos, hűvös helyre.

Mit tegyél, ha a probléma visszatér?

Ha a telefonod rendszeresen túlmelegszik, annak ellenére, hogy alkalmazod a tippjeinket, valószínűleg az akkumulátor hibás. Ne feledd, az akkumulátorok élettartama véges. Egy elhasználódott akkumulátor hajlamosabb a túlmelegedésre, és gyorsabban merül le.

Ha úgy gondolod, az akkumulátor a ludas, fordulj szakemberhez, vagy ha van hozzá affinitásod, keress részletes javítási útmutatókat online, amelyek megmutatják, hogyan cserélheted ki te magad. Számos online boltban találsz ehhez szükséges alkatrészeket és eszközöket.

Reméljük, ezek a tippek segítenek megóvni okostelefonodat a nyári hőségben! Van neked is bevált tipped a túlmelegedés ellen? Oszd meg velünk kommentben!