Az idei év nem teljesen úgy alakult, ahogyan vártuk. Szerencsére ezzel nem csak mi vagyunk így, hanem a világ szinte összes elemzője, annyira hektikusan alakult az év a logisztikai problémákkal, az ellátási láncokkal, az ukrán konfliktussal, az elszálló inflációval, hogy ezek így együtt nem voltak a kalapban. De az évnek vége, látjuk, hogy mik történtek idén, viszont a nem tervezhető rengeteg paraméter ellenére kicsit megpróbáljuk feltérképezni, hogy mi várható 2023-ban.
Technológiai fejlődés
Arra számítunk, hogy jövőre sem lesznek forradalmi áttörések a mobilkommunikációban. Ha konkrétan az eszközökre szűkítjük le a dolgot, akkor általánosságban elmondható, hogy tovább emelkedő árak mellett valamivel jobb chipsetet, kicsit jobb kamerát és adatkommunikációs képességeket fogunk látni minden kategóriában. Hardveres fronton viszont lehet változás a chipset gyártóját tekintve, a korábban inkább másodvonalasnak tekintett tajvani MediaTek megszorongatja a Qualcommot a csúcskategóriában is, a Dimensity termékcsalád friss fejlesztései a jelek szerint kifejezetten versenyképesek, annak pedig minden gyártó örül, ha nincs egyetlen chipsetgyártó kapacitásának és fejlesztéseinek alárendelve.
Kamerás fronton kicsit kettéválik a mezőny. Míg az alsóbb szegmensben továbbra is a megapixel-háború fog dominálni (minél olcsóbb telefonba akarnak minél nagyobb felbontású szenzort), addig a csúcsmodelleknél jobban előtérbe kerülnek az extra funkciók és fontosabb lesz a szenzor mérete és minősége, mint a felbontása. Már megjelentek a dedikált ISP-k és képfeldolgozási eljárások (mint amilyen a MariSilicon X), ami egy jó szenzorral a képminőség javulását fogja eredményezni, egyre nagyobb fókusz kerül a videókra (stabilizáció, látószögváltás, fokozatmentes zoom, állítható blende), de nem lesz szignifikáns és elsöprő a fejlődés tempója, lépésről-lépésre javulnak a kamerák.
Oppo Find X5 Pro
A kijelzőknél egyre nagyobb fénysűrűséget ígérnek a csúcskészülékek (amihez egyre nagyobb fogyasztás is társul), a képfrissítés pedig egy bizonyos árpont felett fixen elrugaszkodik a 60 Hz-ről, míg a középkategóriában megjelennek a 90 és 120 Hz-es megoldások, talán nem jövőre jutunk el oda, hogy már a legolcsóbb modellek is ezt használják, de egyre olcsóbban lehet majd kapni magasabb frissítésű kijelzővel szerelt mobilt. A legfelsőbb kategóriákban pedig 144 és 165 Hz-es panelekkel fogunk találkozni, sokszor kiemelve az érintésérzékenység mintavételezési frekvenciáját is.
Az Asus ROG Phone 6 165 Hz-es képfrissítéssel dolgozik. [+]
A hajlítható kijelzős telefonok várt áttörése elmaradt, most már úgy hisszük, hogy 2023-ban sem lesz ezügyben óriási változás, de talán a mi piacunkon nem csak a Samsung lesz az egyetlen opció (a könyvszerűen nyíló formatervnél legalábbis), ám a technológia még mindig drága. Viszont egyre inkább presztízs okai is lesznek annak, hogy több gyártó is kínál ilyen megoldást, ha pedig az Apple is csinál majd ilyen telefont, akkor hirtelen mindenki akarni fogja. És az sem fog ártani, hogy ha lesz hajítható iPhone, akkor nagyságrendekkel ugrik meg a megrendelés az ilyen panelekre, ami talán letörheti az árakat is valamelyest.
Üzemidő, töltés
A modern telefonok Achilles-sarka még mindig az akkumulátor. Ezzel csak a baj van, sok helyet foglal, mégsem tud egy-két napnál hosszabb üzemidőt biztosítani, állandóan tölteni kell, melegszik, adott esetben tűzveszélyes, nem érheti víz, több cellára kell néha bontani, ráadásul most az EU is belengette, hogy kötelező lesz cserélhetőre csinálni. Évek, évtizedek óta várunk egy áttörésre a technológia kapcsán, de ez rendre elmaradt, 2023-ban sem lesz másképp.
A Redmi Note 12 Pro+ Explorer Edition 210 wattos töltésteljesítményt kínál.
Persze az energiasűrűség évről-évre javul: ugyanakkora helyre nagyobb kapacitású telep fér, nagyjából olyan ütemben fejlődve, ahogyan a hardver növekvő energiaigénye ezt elvárja. A gyártók azonban más módon is igyekeznek csökkenteni a merülő telefonokkal kapcsolatos aggályokat, ez pedig a töltési sebesség növelése. Ezügyben az Apple és a Samsung nagyon óvatos, a többiek azonban a lovak közé dobták a gyeplőt, 2022-ben már itthon is lehetett kapni 120 wattos töltési sebességre képes mobilt, máshol 180 és 210 wattos megoldás is piacon van már, ez pedig kicsit a megapixel-háborút idéző módon kúszik felfelé, simán elérhetjük 2023-ban a 250 wattos töltési teljesítményt, amely remekül hangzik, ha mellétesszük, hogy ez 6-8 perces töltési időt hozhat.
Az Oppo idén Barcelonaban demózta a 240 watt teljesítményű SuperVOOC technológiát. [+]
A dolog másik oldala viszont, hogy kell hozzá a megfelelő töltőfej (vélhetően GaN), illetve nagyon kell ügyelni a biztonságra. Ezt hőmérséklet-szenzorokkal és intelligens töltésvezérlési algoritmusokkal oldják meg a piaci szereplők úgy, hogy legalábbi két cellára is bontják az akkut a párhuzamos töltés miatt. Ám ezen cellák között helyet kell hagyni, hogy ne lépjenek kölcsönhatásba, amely viszont a telep kapacitását csökkenti, a vezeték nélküli töltési opció pedig további helyigénnyel jár, vagyis minden gyártó igyekszik megtalálni az egyensúlyt a töltési sebesség, az akkumulátor kapacitása és a mérete között, ráadásul úgy, hogy a technológia használata ne járjon biztonsági aggályokkal és ne degradálódjon a telep túlságosan gyorsan.
Gyártók
Nincs kétségünk afelől, hogy a Samsung és az Apple továbbra is megingathatatlanul vezeti majd az eladásokat, a kérdés inkább az, hogy kik jönnek utánuk. A Xiaomi és a BBK cégcsoport márkái is erős szereplőnek tekinthetők, ám sokkal ingatagabb az aktuális piaci szereplésük. Ezt jól mutatja, hogy sok-sok év száguldás után a Xiaomi megtorpanni látszik, ami nem csak az eladási eredményeken tükröződik vissza, hanem elkezdtek jönni a hírek leépítésekről is. A BBK cégcsoport egy jóval szerteágazóbb struktúra, ahol az egyes márkák közötti kötelék erőssége is változó, így valamelyest belső versenyt is indukál, a Realme a repülőrajtja után viszont nem volt képes megragadni a lehetőséget, hirtelen akartak túl sokat, ami most ellátási és financiális nehézségekben manifesztálódik. Az Oppo jóval óvatosabban, lépésről-lépésre erősít, miközben árazásával sem arra fókuszál, hogy letarolja a piacot, de remek operátori beágyazottsága mégis segít az eladásokban.
Oppo Find N2
A Huawei az európai porondon marginális szereplővé vált, ami azért sajnálatos, mert műszakilag még mindig elképesztően magas színvonalú eszközöket tudnak gyártani, ám ezek szoftveres támogatottság hiánya miatt a mi régiónkban egyszerűen nem versenyképesek minden erőfeszítés és trükk dacára sem. A Honor láthatóan próbál alternatívát adni azoknak, akik eddig a Huawei telefonokat kedvelték, de egyelőre szűk a kínálat, az elsődleges piac pedig inkább Ázsia. A Nokia beleszürkült a mezőnybe, amin az környezetbarát máz és a hosszú szoftveres támogatás ígérete sem tud segíteni, a Sony-nál a mobilos üzletág továbbra is inkább presztízskérdés, a TCL nem tudott a mi régiónkban tényezővé válni, a OnePlus szintén vesztett vonzerejéből, HTC továbbra sincs mifelénk, az Asus egy izgalmas, de összesen két, különleges modellt dédelgető gyártó, a 2022-es évben egyedül a Carl Pei által összegereblyézett Nothing tudott újat hozni az évek óta nagyon ugyanolyan telefonok közé, de egy modellel azért ők sem tudnak felkerülni a top10-es gyártók közé.
Nothing Phone (1)
Mi lesz itt 2023-ban? Semmi falrengető, a Xiaomi láthatóan elérte a tetőt, a Realme-ből kifogyott a szufla, a Samsung teljesen nyugalommal szállítja majd a tavalyinál itt-ott jobb, de nem forradalmi újdonságait, kicsit egységesítve a kínálatot, az Apple is lefutja a kötelező köröket. A Nothing remélhetőleg csinál majd új telefont, az Oppo erősödni fog a régiónkban, a Honor bizonyára nagyon fog igyekezni (és drukkolunk is nekik), a Nokiánál nem várunk hatalmas meglepetést, vagyis őszintén nem számítunk óriási változásokra az idei évhez képest.
Bizonytalansági faktorok
Ahogyan 2022-ben nem számoltunk egy csomó körülménnyel, úgy 2023 kapcsán sem lehet tudni, hogy milyen események fogják befolyásolni a mobilpiacot. Az már most aggasztó, hogy Kínában szabadjára engedték a koronavírust, ami egyfelől a helyi gyártókapacitást tépázhatja meg hullámokban, másfelől magában hordozza egy olyan mutáció kialakulását is, amely Kínán kívül megint okozhat majd gondokat, ez nyilván a pesszimista forgatókönyv. Mindezek mellett az utóbbi időkben felerősödni látszanak a munkakörülményeket megelégelő gyári munkások akciói is, amely szintén okozhat kieséseket.
(forrás: The New York Times) [+]
Bár retorikai szinten lebeg egy Tajvan-Kína konfliktus is, egy itt kirobbanó tényleges katonai akció teljesen szétverné a világ elektronikai piacát, lévén minden modern chipset a tajvani gyártósorok terméke. Pont ez ad egyfajta védelmet Tajvan számára, ha ott leáll minden, akkor azt Kína is vastagon megsínyli. Benne van a levegőben, hogy tovább keményedik az amerikai-kínai embargós politika, amely jelenleg elsősorban a Huawei szempontjából volt kellemetlen, de célkeresztbe kerülhetnek más gyártók is, ami újfent átrendezné a mobilos erőviszonyokat.
Mindezek mellett ott van az elszabaduló infláció és a régiós szinten más erősségű gazdasági visszaesés, amely logikusan azzal jár, hogy kevesebben óhajtanak majd telefont cserélni. Ez egyúttal felerősíti a szoftveres támogatás szerepét, valamint a készülékek időtállósága is jobban szempont lehet. Ráadásul pont fentebb írtuk, hogy forradalmi változások 2023-ban sem lesznek, vagyis már rég nincs arról szó, hogy az évenként megjelenő új telefonok annyival többet tudnak, hogy érdemes a tavalyi modellt lecserélni. Egyes gyártóknál már ritkul a termékfrissítési időköz, az Asus például már egy ideje nem ragaszkodik ahhoz, hogy tartsa ezt az ütemet, de a Sony-nál is ritkábbak az újdonságok, más cégek pedig ugyan kihozzák az új modelleket, de sokáig piacon tartják a korábbi verziót is kedvező árfekvésben.
A gyártók kénytelenek lesznek kiemelt figyelmet fordítani a megfelelő terméktámogatásra. [+]
Bármi is történik, az jól látszik, hogy az iparág sok szempontból sérülékeny, ugyanakkor az elmúlt években (kábé a covid óta) vannak arra is törekvések, hogy a beszállítói láncok redundánssá váljanak. Nem egyszereplős már a chipsetek és a kijelzők piaca, de még mindig van egy erős bizonytalansági faktor a mobilpiacban, ha nem lesz semmi döntő horderejű történés, akkor 2023-ban az alternatív beszállítók száma és a nyersanyag-források mennyisége is nőhet, ami 2024-re már komolyabb stabilitást adhat. Ha pedig történik valami, akkor majd megint újra kell tervezni mindent...