Megérkezett a Redmi Note 12 széria

iPhone SE: a normális méretű csúcsmobil

Leesett az állam, amikor kinyitottam az iPhone SE dobozát. Úgy egy éve adtam tovább a családban a hasonló méretű iPhone 6-omat, és teljesen elszoktam ettől a mérettől, amire oly sokan epekedve vágynak. Az utóbbi években a mobilok drabálisan nagyon lettek, miközben a kézfejek maradtak akkorák, amekkorára nőttek. 

  Az SE kijelzője 4,7 hüvelykes, de a számok olyan semmitmondók, tessék, itt van egy képen az iPhone 11 és az SE, szemből.

Külsőre ismerős lehet az SE, hiszen egy az egyben megörökölte az idén hároméves, a hivatalos kínálatból épp csak levett iPhone 8 lekerekített formáját, amely egészen az említett, több mint 5 éve piacra dobott iPhone 6-ig vezethető vissza. 

Kissé elavultnak tűnhet a méretes kávával, ami nem biztos, hogy fontos szempont, bár ekkora testben jóval nagyobb kijelző is elférne. Az iPhone X bő fél centivel hosszúkásabb, és 2,7 centivel nagyobb a képátlója. 

MINDEN MÁS ÚJ.

A leglényegesebb dolog változott, az iPhone 8 erejét adó hároméves csipet lecserélték a legmodernebb A13 Bionicra, vagyis ugyanaz hajtja meg az iPhone SE-t, mint az iPhone 11-eket, egészen a csúcskategóriáig. Ez a csip garantálja, hogy az SE éveken át megbízhatóan ellássa a feladatát, kezelni tudja az iOS operációs rendszer évente kiadott frissítéseit, és bírja a növekvő terhelést, amit az állandóan továbbfejlesztett appok jelentenek. Ez olyan adu, amit más mobilgyártó nem tud, vagy nem akar kijátszani.

 
 

Az új csippel együtt jár az is, hogy a mobilneten a maximális sebesség 1 Gbps - szemben az iPhone 8 csekély 600 megabitjével - és már támogatott a legmodernebb Wifi 6 szabvány is.  

Természetesen a 180 ezer forintos ár, ami viszonylag magas, de az iPhone 11-ekhez képest baromi olcsó, kompromisszumokkal jár. Apró hátrány például, hogy az SE csupán IP67-es por- és vízállóságot biztosít, míg az Apple az iPhone 11-et rendesen, IP68-as szinten vízállóvá tette.

Ennél látványosabb a különbség a kamerák terén. Az iPhone 11-ek több és jobb lencsékkel és szenzorokkal vannak ellátva. Az SE szelfikamerája egyszerűbb, de így is tud menő effekteket, készíthetünk fekete és fehér keretes szelfiket, és a mélységélesség szimulálását is megoldották, vállalható minőségben. A lassított szelfivideókról viszont le kell mondani.

Az egyszerűbb kamera azt is jelenti, hogy nincs kijelzőbe lógó szenzorsziget, tehát az arcfelismerés sem működik, biometrikus azonosítóként a jól megszokott ujjlenyomat-érzékelő szenzort kapjuk a kerek fő gombba beépítve. 

Hátlapi kamerából is csak egy van, nem történnek olyan komoly mélységszámítások, mint az iPhone 11-ekben. Azért a portréfotózásnál kapunk homályosított hátteret, jó a minőségben.

Az iPhone SE kis kézben remek méretű, tokkal együtt is simán becsúszik a zsebünkbe. Az iOS tele van jó szolgáltatásokkal, simán kezeli az okoslakás-eszközöket, és minden hasznos appot megtalálunk rá. Elsősorban azoknak előnyös, akik nem akarnak másfélszer ennyit költeni egy mobilra, és nem kell a kijelzőn sokféle tartalmat kezelniük. Nemcsak a Netflix túl apró ehhez a kijelzőhöz, egy pdf vagy egy táblázat is körülményesebben olvasható, mint a nagy méretű és felbontású mobilokon.

Az aksija a méretéhez képest elég jó, a hétvégi teszten nem volt vele gond. Hogy miként teljesít majd a téli időjárásban, az jó kérdés, mert az aksik nem igazán szeretik a fagyot.  

Nagy kézzel és nagy igényekkel is egészen más a helyzet, én például képtelen vagyok ekkora kijelzőn szöveget írni, márpedig az a dolgom, hogy rengeteg szöveget írjak. Egy ilyen telefonnal az lenne az első dolgom, hogy szerzek hozzá egy tabletet - pontosan ez történt annak idején, pár hónappal az iPhone 6 megszerzése után is. Így viszont jobban megéri egyetlen mobilt venni két eszköz helyett.

Forrás és kép