Ez az első Google csomag nélküli, hazai forgalomba kerülő telefon a gyártótól, amelyhez VIP garancia jár. Több új Huawei kütyü esedékes idén.
A Mobilarena már tavaly letesztelte a Huawei aktuális csúcskészülékét, a Mate 30 Prót, amely különösen ívelt, 6,53" képátlójú HDR OLED panelt kínál 3D arcazonosítással, képernyőbe épített ujjlenyomat-olvasóval és a piac egyik legjobb fotós-videós szettjével, akár 7680 képkockás lassításokkal másodpercenként.
A csúcsteljesítményre sem lehet panasz: a Kirin 990 SoC az Android 10-en alapuló EMUI 10-zel párosítva roppant fürge telefont szült, a 4500 mAh-s telep pedig a kitartást biztosítja két 40 wattos gyorstöltés között.
A Google alkalmazáscsomagja ugyanakkor kimaradt, helyette a Huawei Mobile Services (HMS) jelentette e szoftveralapokat, a gyártó pedig ezekben a hónapokban is gőzerővel dolgozik azon, hogy az App Gallery alkalmazásboltjából minél több népszerű programot és szolgáltatást telepíteni lehessen.
Most pedig elérkezett az idő, hogy a Mate 30 Pro belépjen a hazai piacra limitált darabszámban, január 21-27-e között esedékes előrendelési időszakkal. Mindehhez VIP szolgáltatás jár: a szokásos jótálláson felül féléves kijelzőgarancia akár betörésre, helyszíni javítás amennyiben ott lehetséges, szoftveres segítség mondjuk alkalmazások telepítésére, kiemelt ügyfélszolgálati kapcsolat személyesen és telefonon, valamint ajándék Watch GT2 óra, a 46 mm-es variációból.
A készülék január 28-ától a Huawei Consumer Service Centerben, az Arena Pop-Up Store-ban, a Shopmark Huawei Experience Store-ban és a Hillside Huawei Experience Store-ban lesz megvásárolható, méghozzá elég borsos, 344 990 forintos bruttó áron, amiért 8 GB RAM és 256 GB-os tároló üti az érdeklődő markát, nano memory bővítési lehetőséggel.
A Mate 30 Pro csak az első a sok HMS-sel érkező Huawei okostelefon közül, a folytatásban ezek AG jelzést kapnak, ami az App Gallery rövidítése. Ez utóbbi az appok első számú forrása, 2011-es indulása óta egymilliárdnál is több letöltéssel és 1,2 millió alkalmazással, amelyek közül ma már szép számmal akad magyar. A fejlesztők a HMS Core-on keresztül pár nap alatt eljuthatnak a regisztrációtól egy-egy alkalmazás feltöltésén, konfigurálásán és elfogadásán át a publikálásáig, és számos API, illetve kit áll rendelkezésükre, hogy mondjuk a telefonos hardvert, például az NPU-t vagy a kamerákat hatékonyan kihasználják.
Alkalmazásokat az egyik telefonról is át lehet vinni a másikra a Phone Clone-nak, az olyan népszerű appok, mint például a Facebook vagy az Asphalt 9 pedig sok esetben beszerezhetők a fejlesztő hivatalos honlapjáról. Végül akadnak olyan harmadik féltől származó alkalmazásboltok, mint az APK Pure, ahonnan legális úton lehet programokat beszerezni azok közül, amelyek egyelőre nem érhetők el az App Galleryben.
Érdemes megjegyezni a fentieket kifejtve, hogy hiányzik a Drive vagy a Kereső a telefonról, ahogy más Google szolgáltatás elérése is korlátozott. A Térkép viszont harmadik féltől beszerezhető, és akad szolgáltatás, amelyhez böngészőn keresztül bejelentkezve tudunk hozzáférni. A hosszútávú cél az összes Google szolgáltatás helyettesítése, és ennek fontos állomása a Huawei és a TomTom navigációs vállalat megegyezése: a HMS-t használó telefonok az utóbbi adatbázisára hagyatkoznak a navigálást és az élő forgalmi adatok szinkronizálását beleértve.
A hangutasítással vezérelhető Huawei Sound X hangszóró [+]
A gyártó a jövőben az okostelefonokon túl a viselhető kütyüket, a szórakoztatóelektronikai termékeket, az irodai munkához használatos eszközöket és persze a hálózati berendezéseket összefogva hozná létre komplett ökoszisztémáját, és persze az 5G-ről sem szabad megfeledkezni. Több új kütyü is ellátogat 2020 folyamán Magyarországra: a Huawei Sound X okosított hangszóró, a Huawei X Gentle Monster hangszóróval ellátott szemüveg, a Huawei WS5200 vezeték nélküli router és az otthoni lefedettségi problémákkal orvosló Huawei Q2 Pro mash router is elérhető lesz.
Új FreeBuds 3 színvariáns is befutott [+]
A P40 család nem titkolt bemutatója lesz a következő fontos esemény, ahol már új termékek mutatkoznak be HMS-sel és App Galleryvel a fedélzeten, addig pedig még van egy kis ideje a Huawei-nek és a fejlesztőknek, hogy az alkalmazás- és szolgáltatásparkot bővítsék. Mi is kíváncsiak vagyunk, hogy mennyire lesz rövid és hosszútávon versenyképes a kínai gyártó saját ökoszisztémája Google csomag nélkül, illetve mekkora lesz a kezdeti és későbbi érdeklődés HMS termékek iránt. Annyi bizonyos, hogy a gyártó innen már nem fordít hátat, és a jövőben saját útját járja.